Studencka rewolta 68

Studencka rewolta 68 we Francji

Maj 1968 to nazwa rozruchów i protestów społecznych we Francji między majem a lipcem 1968 roku. Ich początkiem były coraz większe protesty studenckie, a ich przyczyną było usunięcie demonstrantów z okupowanego wydziału paryskiej Sorbony.

Protesty sparaliżowały cały kraj, bo doprowadziły do kilkutygodniowego strajku powszechnego. Wkrótce przyłączyli się do niego także robotnicy, a potem kolejne warstwy społeczeństwa. Były skierowane głównie przeciwko rządom gaulistowskim, kapitalizmowi, imperializmowi i społeczeństwu tradycjonalistycznemu. Wydarzenia i reformy, które miały przez nie miejsce, wiązały się z poważnymi skutkami dla życia społecznego i kulturalnego, ale też polityki i gospodarki Francji.

Skutki maja 68

Francuscy politycy, socjologowie i dziennikarze byli bardzo zaskoczeni skalą protestów. Ich reakcja była spóźniona, bo w wielu miastach Francji strajk był już na granicy wojny domowej. De Gaulle nie interweniował, kazał uporać się z demonstrantami premierowi Pompidou.

Zmiany na scenie politycznej. Wybory do Zgromadzenia Narodowego w czerwcu to zwycięstwo rządzącej partii gaullistowskiej. Sojusz UDR i Niezależnych Republikanów Giscarda d’Estaing zdobył 43,6% głosów. W 1968 premierem był Maurice’a Couve de Murville. De Gaulle ustąpił ze stanowiska w 1969 roku, a rok później zmarł. Konserwatyści rządzili Francją jeszcze 10 lat. W 1969 prezydentem został Pompidou. Owocem ideologii roku 1968 w latach 70. była partia Zielonych. Pod koniec lat 70. powstała organizacja lewicowa Action directe.

Skutki społeczne. Wydarzenia z 1968 roku zaowocowały zmianami w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym. Zaczęły szerzyć się ideologie liberalne. Wydarzenia te wywarły duży wpływ na życie społeczne Francji. Efektem maja 68 jest też rewolucja seksualna lat 70., ruchy ekologiczne oraz feminizm.

Kar, f: Jon450 / pixabay