Żaglowiec Royal Clipper

żaglowiec Royal Clipper

SV Royal Clipper to imponująca fregata pięciomasztowa, której kadłub zbudowano w Stoczni Gdańskiej pod nazwą „Gwarek”. To największy żaglowiec na świecie.

Royal Clipper – największy pasażerski wycieczkowiec żaglowy

Na początku nosił nazwę „Gwarek”, a jego stalowy kadłub został zbudowany w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX wieku. Był ostatnim i nieukończonym z największych żaglowców z czasów PRL-u. Według pierwotnych planów miał być żaglowcem z trójmasztowym ożaglowaniem parawanowym, jako pływający dom wczasowy dla górników. 

Projekt żaglowca powstał jako inspiracja imponującym i ogromnym windjammerem Preußen z 1902 roku, który był pięciomasztowy. Plany zostały jednak pokrzyżowane przez upadek zarządcy spółki Polskie Żagle. 

Prace wznowione po 7 latach przerwy 

Te wydarzenia sprawiły, że statek stał w stoczni aż 7 lat, prace nad nim przerwano, czekał nieukończony, aż sprzedano go w 1998 roku. Jego nowym właścicielem został właściciel linii Star Clippers Mikael Kraft. Na jego zlecenie Gdańska Stocznia Cenal ponownie rozpoczęła pracę i przedłużyła go jeszcze o kolejne 24 metry. Zlecił też jego pierwotnemu projektantowi, Zygmuntowi Choreniowi, by wykonał też ożaglowanie klasyczne. Wyposażenie zrealizowano z kolei w Holandii, w stoczni Merwede w Rotterdamie. Wnętrza żaglowca zdobią m.in. niezwykłe murale Rainera Latzkego.

Od „Gwarka” do „Royal Clippera”

Nazwa Gwarek brzmiała z pewnością swojsko, ale niekoniecznie stylowo, potężnie i profesjonalnie. W 2000 roku żaglowiec otrzymał nowe imię – „Royal Clipper, a jego „matką chrzestną” była szwedzka królowa Sylwia. 

Jako ciekawostkę dodajmy, że mimo jego wielkości, ożaglowanie jest obsługiwane tylko przez 20 marynarzy. Dlaczego? Dzięki automatyzacji. Dzisiaj „Royal Clipper” należy do floty Star Clippers i jest jej żaglowcem flagowym. Pływa po Morzu Śródziemnym oraz po Morzu Karaibskim. 

Royal Clipper jest jednym z największych żaglowców, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Prześcignął go jedynie Preußen.

Kar, f: Autorstwa Orlica – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2725135